Arcibiskupský palác • 18:00–23:00
Wurmova 9 • Olomouc • www.arcibiskupskypalac.cz • tematické zkrácené komentované prohlídky reprezentačních sálů a výstavy Arcibiskup Matocha – Přísně tajné (asi 30 minut) • vstupné volné, případně dobrovolný příspěvek
Art Rubikon • 8:00–20:00
Dobnerova 24a • Olomouc • www.artrubikon.com • výstava obrazů ak. mal. Miroslava Konráda a plastik Petra Schela
Bar Zahrada • 15:00–00:00
Mlýnská 79 • Olomouc • facebook.com/barzahrada • otevření olomouckých dvorků • 18:00 koncert NiLu Band Acoustic
Cafe Gallery JOLA • 8:00–23:00
Denisova 8 • Olomouc • www.cafegallery.cz • výstava: Terapyje – olomoucké sdružení • ochutnávka vín vinařství Vinné sklepy Zapletal
ČD Muzeum – Železniční depozitář Olomouc • 18:00–22:00
Táborská 4 • Olomouc • www.cdnostalgie.cz • prezentace noční výtopny parních lokomotiv a unikátních exponátů železniční historie ze sbírek Českých drah • komentované prohlídky • okružní jízdy s historickými železničními vozidly (platí se jízdné) • pro děti svezení malou posunovací lokomotivou BN 60 v areálu • výstava jedinečných papírových modelů modeláře Lukáše Vykydala • noční fotografování • prodej propagačních předmětů s železniční tematikou • zvýhodněné vstupné – výtěžek bude využit na záchranu historických železničních vozidel
DŮM U PARKU • 18:00–21:00
Palackého 21 • Olomouc • www.dumuparku.cz • zpřístupnění prostor • výstava fotografií PŘED a PO rekonstrukci objektu • 18:30–19:00 1. koncert Komorního orchestru Iši Krejčího – klasické i populární orchestrální sklady • 20:00–20:30 2. koncert Komorního orchestru Iši Krejčího – klasické i populární orchestrální sklady • vstupné dobrovolné – výtěžek poputuje na podporu Komorního orchestru Iši Krejčího
Fort Radíkov • 19:00–21:00
Na Pevnůstce 47 • Olomouc-Radíkov • www.pevnost-radikov.cz • prohlídka a promítání dokumentu o Císařsko-královské Olomoucké pevnosti • oheň s možností opékání donesených buřtů
Fort XVII. Křelov • 18:00–23:00
Na Fortu 1 • Křelov-Břuchotín • www.forty.cz • otevřeny ateliéry, mincovna a muzeum
Freskový sál Komenium • 18:00–00:00
FZŠ Komenium a MŠ • 8. května 29 • Olomouc • www.zskomenium.cz • zpřístupnění slavnostního freskového sálu a komentované prohlídky
restaurátora Radomíra Surmy • 20:00 Ludvík Dietrich: Písně vlastenské – koncert písňové sbírky olomouckého skladatele v podání Ensemble Damian (Štěpán Binar – tenor, Robin Pospíšil – klavír)
Galerie Anděl • 9:00–20:00
8. května 8 • Olomouc • www.galerie-andel.cz • výstava: Jiří Vidlák – Výpravy za obyčejnými lidmi
Galerie Atelier KD • 18:00–22:00
Žerotínovo náměstí 7 • Olomouc • www.atelierkd.cz • výstava: Jindřich Štreit – Okamžiky každodenního života
Galerie Caesar • 18:00–20:00
Horní náměstí – radnice • Olomouc • www.galeriecaesar.cz • výstava: Daniel Fischer – Kódy a vrstevnice
Galerie Labyrint • 10:00–20:00
Palackého 9 • Olomouc • www.galerielabyrint.cz • výstava: Günter Hujber – Labyrint života a ráj snů
Galerie města Olomouce • 13:00–22:00
Dolní náměstí 7 • Olomouc • www.galerie-mesta-olomouce.cz • výstava: Marek Trizuljak
• 18:00 Flétnové trio ZUŠ Žerotín – koncert v podloubí galerie (Jana Zsigraiová, Eliška Brtníková a Julie Kederová, pod vedení Víta Jenečky)
Galerie Mona Lisa • 9:30–22:00
Horní náměstí 20 • Olomouc • www.mona-lisa.cz • výstava: Miriam Macků + Ladislav Daněk – Světlo sítí, společná výstava 2 olomouckých autorů
Galerie PAF • 00:00–00:00
Ztracená 6 • Olomouc • www.pifpaf.cz • výstava: Salon Jelisaveta – True hell comes from within by Jelisaveta Rapaić • přístupné nonstop
Galerie Rubikon • 9:00–20:00
1. máje 24 • Olomouc • www.galerierubikon.cz • výstava Květinový salon
Galerie Trieste • 9:00–20:00
Dolní náměstí 16 • Olomouc • www.facebook.com/Triestecaffeolomouc • výstava kol italských značek & výstava fotografií Palermo v Trieste Caffé
Galerie XY • 9:00–19:00
Dolní náměstí 42 • Olomouc • www.xyolomouc.com • výstavy: Kateřina Barabášová – Jak se z lesa ozývá & DJ GÄP – Step Back
Hřbitovy města Olomouce • 7:00–00:00
tř. Míru • Olomouc • www.hrbitovyolomouc.cz • mimořádné otevření hřbitova do půlnoci • 22:00 Komentovaná prohlídka nočního hřbitova s hrobníkem a ředitelem hřbitovů • nutnost rezervace
Institut Paměti národa – Kryt civilní ochrany • 14:00–00:00
Bezručovy sady • Olomouc • www.institut.pametnaroda.cz • výstava: Odkryté příběhy 20. století • zpřístupnění celého krytu i strojovny s diesel agregátem a celé první patro
Jihoslovanské mauzoleum • 15:00, 15:30, 16:00, 16:30, 17:00
Bezručovy sady • Olomouc • komentované prohlídky mauzolea jugoslávských vojínů v Bezručových sadech • omezený počet
Kamenný, Passingerův mlýn • 18:00, 19:00, 20:00
Mlýnská • Olomouc • komentované prohlídka částečně zpřístupněných prostor Kamenného, Passingerova mlýna • sraz na rohu ulic Mlýnská a Lafayettova • doba trvání 40 minut • vstup na vlastní nebezpečí
Kino Metropol • 17:00–22:00
Sokolská 25 • Olomouc • www.kinometropol.cz • projekce: 17:30 a 20:00 • snížené vstupné 100 Kč
Komunitní centrum pro válečné veterány Olomouc • 14:00–21:00
1. máje 3 • Olomouc • www.kcvvolomouc.cz • výstava: Bachmač 1918 a Sokolovo 1943 postavení těžkého kulometu vz. 37 (6.pluku Hanáckého) a další dobovou výzbroj a výstroj komentují členové ČsOL jednota Olomouc 1 • 14:00–18:00 film: Československé legie v Rusku 1914–1920 (opakovaně) • 18:00–18:30 přednáška: Čechoslováci v RAF za druhé světové války – Mgr. Petr Žižka • 19:00–19:30 komentovaná ukázka výstroje československých vojáků v bitvě u Sokolova 1943 • 20:00–20:45 přednáška: Vojáci a tajemno (rituály, pověry a kouzla ve vojenské historii), Mgr. Zdeněk Zeman • vstup volný
Knihovna města Olomouce • 8:00–22:00
náměstí Republiky 1 • Olomouc • www.kmol.cz • soutěž Putování vesmírem • Moderní technologie – 3D pera, Roboti, 3D tiskárny • výstava obrazů: Kateřina Ritterová – Okno do mojí hlavy • 14:00–21:00 Letní čítárna u kašny
Knihovna města Olomouce – Letní čítárna u kašny • 14:00–21:00
náměstí Republiky • Olomouc • www.kmol.cz • stánek plný knih u budovy knihovny • možnost začíst se do knihy v čítárně na náměstí Republiky, resp. si nějakou knihu odnést
Letní kino Olomouc • 18:00–22:00
Pekární ulice • Olomouc • www.letnikinoolomouc.cz • doprovodný program
Lomená galerie (VMO) • 00:00–00:00
Denisova • Olomouc • průchod • www.lomena.gallery • dejme průchod umění – streetart ve veřejném prostoru • výstava: Manuel Skirl • přístupné nonstop
Muzeum letiště Olomouc • 18:00–22:00
tř. Míru • Olomouc • www.facebook.com/Expoziceletisteolomouc • Expozice historie letiště • komentované prohlídky expozice a historického hangáru • od 20:00 promítání dokumentů a krátkých filmů
Muzeum Olomoucké pevnosti • 18:00–21:00
Korunní pevnůstka • tř. 17. listopadu • Olomouc • www.pevnostolomouc.cz • expozice o vojenské historii v objektu barokní prachárny • sádrový model města jako pevnosti z poloviny 18. století akademického sochaře Jiřího Žlebka
Muzeum umění Olomouc – Arcidiecézní muzeum • 18:00–22:00
Václavské náměstí 4 • Olomouc • www.muo.cz
• 18.00 Komentovaná prohlídka expozice Ke slávě a chvále s autorkami výstavy (18.00 Zdíkův palác, 18.30 Kočárovna a klenotnice, 19.00 Obrazárna, 19.30 Umění baroka).
• 18:00–22:00 Ke slávě slov a chvále zvuků! – prohlídka stálé expozice a překvapivá setkání s útržky dialogů a zvuků, která návštěvníka vytrhnou z očekávané reality, navodí nevšední
atmosféru a někdy přinesou i trochu poznání, originální audio instalace umožní prožít vskutku zvukomalebnou muzejní noc! • výstavy: Mandaly ve větru – Umění tibetského buddhismu ze sbírky Národního muzea – Náprstkova muzea, Ke slávě a chvále – Tisíc let duchovní kultury na Moravě, Zde se nacházíte – Svatováclavské návrší v proměnách staletí
Muzeum umění Olomouc – Muzeum moderního umění • 18:00–22:00
Denisova 47 • Olomouc • www.muo.cz • 18:00–21:30 2 209 KRÁLÍKŮ – aktivní zóna s workshopem, lektoři Muzea moderního umění tentokrát během kličkování mezi výstavními sály a depozitáři narazili na originální a jedinečné dílo Zorky Ságlové, které se stane inspirací a leitmotivem celého večera. Sledujte stopy králičích tlapek, které vás k němu bezpečně zavedou… • výstavy: FLASHBACK: HERMIT 1992–1999 – Výtvarná sympozia v cisterciáckém klášteře v Plasích, Století relativity – stálá expozice výtvarného umění 20. století
Muzeum umění Olomouc – 9:16pm gallerie • 21:16–00:00
Denisova 47 • Olomouc • @916pm • videoartová galerie ve výloze Muzea umění
Náměstí republiky • 18:00–00:00
Náměstí republiky • Olomouc • hlavní program • od 18:00 koncerty • od 21:00 Videomappingová projekce
Videomappingová projekce Muzea umění a Vlastivědného muzea u příležitosti Olomoucké muzejní noci 2023
Projekce na fasádu Vlastivědného muzea Olomouc (kostel sv. Kláry)
Kromě videomappingové projekce bude budova VMO nasvícena dynamicky a barevně se proměňujícími paprsky světel, které se budou proměňovat v rytmu hudebního podkladu. Ozvučená video projekce s prvky videomappingu – tedy prvky respektující tvar a architekturu budovy – bude obsahovat animované motivy kreseb univerzitních tezí významného rytce 17. století Leonarda Heckenauera a oživené stripy nového komiksu z dílny Arcidiecézního muzea Olomouc a ilustrátora TICHO 762.
Videoprojekci připravuje anglický vizuální umělec Paddy Via ze skupiny FotonX.
Projekce se bude opakovat každých 15 minut až do půlnoci.
Projekce je součásti programu Olomoucké muzejní noci 2023 ve spolupráci s týmem festivalu VZÁŘÍ.
Program:
Video projekce s prvky videomappingu (3,5 minuty)
Animované rytiny tezí na fasádě (cca 1,5 minuty)
Dynamické nasvícení fasády na hudbu (3,5 minuty)
Projekce několika animovaných stripů komiksu (cca 1,5 minuty)
Nasvícení fasády
Olodvorek • 18:00–22:00
Dolní náměstí 34 • Olomouc • www.plavbyolomouc.cz/olodvorek • otevření olomouckých dvorků • Olodvorek_návrat do minulosti – přijďte nasát jedinečnou atmosféru staré Olomouce, která bude doprovázena hudebním doprovodem a svíčkami v celém prostoru Olodvorku
Olomoucká náplavka • 18:00–22:00
Blahoslavova • Olomouc • www.plavbyolomouc.cz • Romantické plavby večerní Olomoucí na OLOLODI s ochutnávkou vína a v doprovodu hudby
Radnice • 19:00–22:00
Horní náměstí 583 • Olomouc • tourism.olomouc.eu • prohlídka budovy radnice • expozice o historii města, radnice, orloje • výstup na věž
Rocková galerie Metal s tebou • 17:30–21:00
Dolní náměstí 16 • Olomouc • www.facebook.com/MetalSTebou • rockové LP & plakáty • komentovaná výstava plakátů • koncert Hudebního Institutu Olomouc
Rub Gallery • 14:00–00:00
Komenského 10 • Olomouc • www.rubgallery.com • výstava: Hilma af Klint, Garden of Eden • 17:00–18:00 klavírní recitál Marka Keprta z děl ruského teosofa a mystika Alexandra Skrjabina
Smarthotel Nezvalova Archa • 14:00
Nezvalova 3 • Olomouc • www.nezvalovaarcha.cz • 14:00 komentovaná prohlídka jedinečného smart & art hotelu
Studio G21 • 13:00–22:00
Dolní náměstí 7 • Olomouc • www.uvuo.cz • výstava: AMFO – doprovodná výstava k Národní soutěži fotografie v Olomouci
• 18:00 Flétnové trio ZUŠ Žerotín – koncert v podloubí galerie (Jana Zsigraiová, Eliška Brtníková a Julie Kederová, pod vedení Víta Jenečky)
Street Art Festival • 19:00
Denisova 47 • Olomouc • www.streetart-festival.cz | www.pauser.me • 18:00–21:00 Otevření atelieru olomouckého umělce Pausera, Bořivojova 1, Olomouc vstup zdarma, možnost zakoupení uměleckého produktu z umělcovy kolekce • 18:00–20:00 Komentovaná prohlídka pouličního umění – sraz u Informačního centra Radnice, Horní náměstí účast zdarma
Svatokopecké muzeum • 17:00–22:00
Návrší Jana Pavla II. 1 • Olomouc - Svatý Kopeček • www.svatykopecek.cz • prohlídka muzea • vstupné dobrovolné 17:00–18:00 komentované prohlídky prostor rezidencí • rezervace REENIO na rezidence-svatykopecek.reenio.cz • snížené vstupné
TELEGRAPH • 18:00–23:00
Jungmannova 3 • Olomouc • www.telegraph.cz • 18:00 David Pešat – Open studio • 19:00 David Pešat – Výstava v loftu • 20:30 Letňák: Zkouška umění – dokumentární film • volný vstup
Uncle Ferro • 18:00–22:00
Riegrova 5 • Olomouc • www.uncleferro.cz • otevření olomouckých dvorků • bar & koncerty & doprovodný program
UP – Kaple Božího těla • 17:00
Univerzitní 3 • Olomouc • sbor-kolem.cz • Contemporary choral art – koncert Komorního sboru Lenky Dohnalové-Mlynářové • účinkují: klavír: Lena Pulchertová, housle: Kristina Machačíková, Anna Jeklová, viola: Marek Šumník, violoncello: Adam Šumník, sbormistryně: Lenka Dohnalová-Mlynářová
UP – Knihovna – Zbrojnice • 18:00–22:00
Biskupské náměstí 1 • Olomouc • www.knihovna.upol.cz • výstava nejzajímavějších knih z fondu • výstava fotografií Surreal • výstavy: Identita v krajce, Wisława Szymborská • kresby na oknech – Jaro Varga
UP – Lékařská fakulta • 18:00–23:00
Hněvotínská 3 • Olomouc • www.lf.upol.cz • prohlídka Anatomického muzea (vstup povolen pouze od 15let) • výstava: Zubařkou v Africe – fotografie ze studijního pobytu studentky Lékařské fakulty v africké Rwandě
UP – Pevnost poznání • 18:00–21:00
Korunní pevnůstka • tř. 17. listopadu • Olomouc • www.pevnostpoznani.cz • expozice Do historie! & Galerie Atom – zdarma
UP – Přírodovědecká fakulta • 18:00–21:00
17. listopadu 12 a 50, Šlechtitelů 27 • Olomouc • www.prf.upol.cz • komentované prohlídky budovy a vybraných pracovišť/laboratoří, geoparku, zpřístupnění sbírek, předvádění pokusů a práce s přístroji apod. 17. listopadu 12 • 18:00–21:00 Kriticky ohrožené jevy našich nářečí – výstava • 18:00–21:00 Cesta kolem světa za jednu noc – doprovodný program s kvízy a velkou nafukovací planetou Země • 18:00 Historie UP v kvízových otázkách | Historical Quiz about Palacky University • 18:00, 19:00, 20:00 Komentované prohlídky katedry geologie a jejích sbírek • 18:00, 19:00, 20:00 Exkurze a pokusy na katedře organické chemie • 18:00–21:00 Optická galerie aneb Umělecké experimenty se světlem • 18:00–21:00 Vesmírná galerie na terase • 18:00–21:00 Chemické zajímavosti • Šlechtitelů 27 (sraz vždy u vchodu do areálu PřF UP Šlechtitelů 27, poblíž zastávky MHD Šlechtitelů) • 18:00, 19:00, 20:00 Exkurze v botanickém skleníku a prohlídka herbářů • 18:00, 19:00, 20:00 Po stopách ekologie a ochrany životního prostředí • 17. listopadu 50 • 18:00, 19:00, 20:00 Komentované prohlídky katedry zoologie a jejich sbírek (sraz u vchodu do budovy 17. listopadu 50)
Vědecká knihovna v Olomouci – Červený kostel • 20:00–22:00
Bezručova 2 • Olomouc • www.vkol.cz • komentované prohlídky nově otevřené budovy Červeného kostela • výstavy fotografií: Svět pohledem Jindřicha Štreita, Projekty Ateliéru R, Tři tváře Červeného kostela
• ZAČÍNÁME... Festival Červeného kostela
Vila Primavesi • 16:00, 17:00, 18:00
Univerzitní 7 • Olomouc • www.vilaprimavesi.cz • komentovaná prohlídka historických prostor vily • nutná rezervace na webu • zvýhodněné vstupné 60 Kč
Vitrína Deniska • 00:00–00:00
Denisova 5 • Olomouc • www.vitrinadeniska.cz • výstava: Martin Horák – Monday Morning • přístupné nonstop
Vlastivědné muzeum v Olomouci • 18:00–23:00
náměstí Republiky 5 • Olomouc • www.vmo.cz • výstavy: Dětský svět – dítětem v 19. a 20. století, Národní soutěž fotografie, Mušle Středomoří • stálé expozice: Příroda od počátku bez konce, Příroda Olomouckého kraje, Olomouc – patnáct století města, Herbárium, Galerie Osobností Olomouckého kraje, Od kolébky do hrobu – mezníky života, Příběh kamene – expozice geologie, archeologie a lapidária, Obr Drásal • po celou dobu budou v expozicích a výstavách návštěvníkům k dispozici kurátoři VMO • 18:00 ReVize Olomouc 12: Muzejní čtvrť – Co nabízí prstenec kulturních institucí okolo náměstí Republiky? Olomoucká muzejní čtvrť a její potenciál
Výstaviště Flora Olomouc – zvonička v Bezručových sadech • 19:00–22:00
Bezručovy sady • Olomouc • www.flora-ol.cz • Rozhoupejte zvon – běžně nepřístupná zvonička v Bezručových sadech bude otevřená, přijďte si zazvonit • více informací o zvoničce: www.flora-ol.cz/novinky/...
Festival pořádá Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s., s podporou Ministerstva kultury